Tradycyjnie w kuchni

Biały cukier jest od wielu lat bardzo popularny w polskiej kuchni. Od pokoleń był używany, również do powideł czy produkcji dżemów. Biały cukier można również znaleźć w wielu produktach spożywczych jak płatki śniadaniowe, batony, przekąski, jogurty i desery, Cukier używany jest także jako środek konserwujący. Można go znaleźć teoretycznie tam, gdzie być go nie powinno. Wraz z rozwojem cywilizacji, mamy coraz większą wiedzę na temat żywienia, nas , naszych rodzin, naszych dzieci, Wiemy już, że cukier nie jest zdrowym rozwiązaniem. Potrzebne są zatem zamienniki cukru.

Też słodkie a zdrowsze

Istnieję wiele produktów, które równie jak cukier są słodkie a nawet bardziej. Pierwszym co można zaproponować jest miód. Produkt w 100% naturalny, mający także właściwości, które mogą pomóc zwiększyć odporność. Zalecany jest szczególnie dla dzieci, niezależnie od rodzaju. Kolejny produkt to słodzik. Dodaję się do posłodzenia mniejszą ilość niż cukru, przez co dostarcza mniejszą ilość węglowodanów – kalorii. Następny produkt to sorbitol, nie wymaga użycia dużej ilość, kilkakrotnie słodszy od cukru, jednak lepiej by dzieci nie używały go w dużych ilościach. Jest jeszcze mannitol, produkt kilkanaście razy słodszy niż biały cukier, ale podobnie jak w przypadku sorbitolu lepiej by dzieci używały innych substancji, preferowany miód.

Te produkty znajdują się w sklepach ekologicznych, tych ze zdrową żywnością, ale też w marketach, na półkach ze zdrową żywnością.

Na pewno warto wypróbować tego typu rozwiązania.

Cukier w naturze


Oprócz tych substancji, które wymienione są wyżej warto też zwrócić uwagę na naturalny cukier. Może to być na przykład fruktoza z owoców. Produkty, które mogą zastąpić cukier są zdrowsze od niego, ale też droższe, jednak na swoim zdrowiu i swoich bliskich nie wolno oszczędzać. Są również pomocne dla osób, które chciałyby stracić kilogramy, nadal można jeść czy pić słodkie ale ze zmniejszoną ilością kalorii.

Koniecznie trzeba wystrzegać się także pewnych produktów. Można tu wziąć pod uwagę wziąć syrop glukozowo-fruktozowy.  Jest tani dlatego często można go znaleźć w produktach. Jednak nie jest zdrowy, łatwo może dać nadwyżkę kaloryczną, przez co można przybrać na masie ciała. Może też przyczyniać się do dolegliwości układu pokarmowego, czy cukrzycy, co z kolei może być zagrożeniem zdrowia.

Dlatego właśnie niezmiernie ważne by czytać etykiety, i zwracać uwagę na skład, by był najlepiej jak najzdrowszy i jak najbardziej naturalny.

Food obraz autorstwa jcomp - www.freepik.com